Новини

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА - СПІВПРАЦЮЄМО РАЗОМ!

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА-СПІВПРАЦЮЄМО РАЗОМ!

ВАША ВРОЖАЙНІСТЬ – НАША ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ!

Однією з головних проблем, з якою стикаються аграрії при вирощуванні соняшнику, є –бур’яни. До речі, у багатьох країнах культура соняшнику не прижилася саме через відсутність ефективних заходів боротьби з бур'янами. Замість очікуваних врожаїв олійної культури і прибутку, фермерів очікували збитки і розчарування. 

В чому ж унікальність технології вирощування соняшнику Clearfield (Клеарфилд, Чисте Поле)

Ключем до вирішення цієї проблеми, на даному етапі, є технологія, яка отримала дуже відповідну назву — Clearfield, що перекладається як «чисте поле». Як не дивно, але природа сама підказала людству, спосіб вирішення проблеми зарослих посівів соняшнику. На одному з полів в штаті Канзас кілька років поспіль вирощували сою. Природно, в посівах культурної рослини були присутні і бур'яни. Одним з них був дикий соняшник. Після кожного внесення гербіциду, дана рослина, дивним чином, виживало, продовжувало розвиватися і давало потомство. Саме від нього і пішов кожен гібрид соняшнику під евролайтинг.

Агрономи звернули увагу на цю особливість рослини. Далі, за справу взялися селекціонери. Саме вони, а не генетики, створили рослину культурного соняшника, який в подальшому почав вирощуватися в системі  клеарфилд. У 2003 році перші посіви соняшнику за даної технології з'явилися в США і Туреччини, де поля більш ніж на 70% уражені вовчком. І дана технологія відразу довела свою ефективність.

Гібриди, які створені під дану технологію, мають високу посухостійкість та стійкість до вилягання. Також стійкі до: рас вовчка, білої  і сірої гнилей, фомозу, фомопсису, соняшниковою міллю і т. п. І головні козирі: висока врожайність і олійність. Серед вітчизняних гібридів, які пристосовані до технології Clearfield, можна відзначити гібрид Богдан, який нічим не поступається імпортним.

Переходимо до другого компонента технології – гербіциду Евролайтинг. Даний препарат складається з двох складових:

  • Imazapyr (15 г/л);
  • Imazamox (33 г/л).

Перший відноситься до гербіцидів суцільної дії, другий – вибіркової. Кожен з них є самостійним високоефективним засобом боротьби з бур'янами. В результаті об'єднання можливостей цих двох препаратів, отримали засіб з унікальними властивостями, яких не має жоден інший препарат. 

Евролайтинг знищує весь спектр бур'янів, які ростуть на наших полях, не роблячи виключення навіть для вовчка, осотів, амброзії і т. п. Обидва компоненти Евролайтинга проникають в рослину як через коріння, так і через листя.  Принцип дії полягає в тому, що препарати діють як інгібітори певного ензиму. При цьому, цим ензимом володіють тільки рослини і бактерії. Відсутність його у тварин зумовлює його безпеку для людини.

Також цей пестицид володіє ще однією корисною властивістю – потрапляючи в грунт, він створює захисний шар від проростаючих бур'янів. Тому соняшник, вирощений за системою CLEARFIELD, не заростає бур'янами до самого прибирання. Що б не порушити захисну систему створену препаратом, обробка міжрядь після внесення препарату є небажаним заходом. Після його застосування небажано проводити механічну обробку міжрядь, це може порушити гербіцидний екран.

Оптимальний час внесення препарату – фаза четвертих справжніх листків на рослині соняшнику. Обов'язкова умова — застосування препарату на гібридах підходящих для системи CLEARFIELD®. Постачальник насіння зобов'язаний гарантувати стійкість гібрида до Євро-лайтингу.

Якщо ж говорити про застосування гербіциду щодо стадії бур'янів, то тут оптимальним часом буде – активний ріст в початковій фазі розвитку. Ця фаза, в основному, відповідає фазі розвитку соняшнику чотирьох-шести справжніх листків.

Переваги застосування системи вирощування соняшнику Клеарфилд:

  • одна обробка за весь період вегетації;
  • знищення всіх видів бур'янів, посіви залишаються чистими до самого прибирання;
  • засіб нечутевий до вологості і кількості опадів;
  • зручність у застосуванні.

Особливості вирощування наступних культур після системи Clearfield — Клеарфилд

Після збирання соняшника, вирощеного за системою Clearfield, наступною культурою в сівозміні рекомендується розміщувати: озиму та яру пшеницю, жито, горох, овес, ярий ячмінь, сою або кукурудзу з урахуванням обмежень по термінах посіву від виробника гербіциду.

У посівах цих культур може виникнути необхідність боротьби з падалицею соняшнику, яка буде стійка до гербіцидів пригнічувального способу дії. До таких відносять: триазолпиримидин, імідазолін, і сульфонимочевины.

Що б знищити падалицю слід застосувати пестицид іншого способу дії. Як варіант – регулятори росту: МЦПА, клопіралід, дикамбу, 2,4-Д і т. п.

Компанія УКРАГРОЦЕНТР тривалий час співпрацює з Нертус – Агро. Технологія «чисте поле» підтвердила свою назву, та здобула не аби яку популярність серед українських фермерів та науковців.